Sál planetária

Sál planetária

Máte rádi pohled na hvězdné nebe? Naše planetárium dokáže nad vašimi hlavami vykouzlit oblohu sice umělou, ale zato krásnou. A umí toho ještě mnohem víc.

Tento sál se 100 místy je bez nadsázky „srdcem“ celé budovy a podle něj jsme se i pojmenovali. V tomto 'astronomickém kině' můžete obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty.

Naše umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět západy a východy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii.

Díky speciálním technologiím zde můžete zažít simulovaný let vesmírem a zblízka pozorovat nespočetné množství vesmírných objektů, jako jsou planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy. Mnohé z nich je možné sledovat i na velkoplošné stereoskopické (3D) projekci.

To ale není zdaleka všechno. Kromě klasického optomechanického projetoru máme v sále planetária i digitální projekci, díky které v něm přibyla další unikátní novinka: sférické kino.

O co se jedná? V běžném kině vidíte obraz pouze před sebou na promítacím plátně. Ve sférickém kině je obraz promítán na kopuli a divák tak může sledovat scénu nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou! Je tak mnohem více vtažen do děje i prostoru, a to bez jakýchkoli speciálních pomůcek. Sférické filmy nemusí být nutně o vesmíru, a proto se snažíme do naší nabídky zařazovat i filmy s jinou tématikou.

Technický popis

Sál planetária je vybaven nejmodernějším hybridním planetáriem a projekční kopulí o průměru 13,2 metrů pro dokonalé zobrazení vesmíru. Tato jedinečná instalace je sestavena z digitálního planetária Evans and Sutherland, které se prostřednictvím řídícího a simulačního software Digistar 5 synchronizuje s optomechanickým planetáriem Pandia.

Sál planetária
foto: Boris Renner

Tato kombinace umožňuje dokonalé zobrazení hvězdné oblohy, planet a ostatních objektů při pohledu ze Země, ale také průlet celým známým viditelným vesmírem včetně detailního zobrazení nespočetného množství vesmírných objektů jako jsou extrasolární planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy.