Hvězdárna

Hvězdárna je místem, kde se pozemšťané mohou „dotknout“ vesmíru. Přijďte se podívat na stříbřitý Měsíc, bouřlivé planety nebo tajemné mlhoviny a galaxie!

Začátky veřejných pozorování zjistíte v aktuálním programu. Doba veřejného pozorování závisí na času západu Slunce, který se v průběhu roku mění.

K pozorování vesmíru je hvězdárna vybavena zrcadlovým dalekohledem o průměru 35 cm a ohniskové délce téměř 4 metry. Astronomické objekty si můžete v průběhu pozorování prohlížet v různých zvětšeních. To znamená, že například na povrchu Měsíce můžete při dobrých pozorovacích podmínkách spatřit asi dvoukilometrové krátery.

Dalekohled v západní kopuli

Kromě Měsíce se můžete podívat na planety Sluneční soustavy (podle jejich aktuální viditelnosti), dvojhvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie vzdálené několik milionů světelných let.

Naši zkušení pozorovatelé vás provedou hvězdnou oblohou, ukáží vám jasné hvězdy a pomohou vám s orientací v souhvězdích.

Na hvězdárně dostávají prostor amatérští astronomové a probíhají zde i odborná pozorování pro veřejnost.

Vstup do hvězdárny může být pro tělesně postižené velmi obtížný a pro vozíčkáře prakticky nemožný, neboť je přístupná pouze po relativně úzkých schůdkách, které vedou z prvního patra nahoru do kopule.

Při vlastním pozorování je nutné vylézt na žebřík a dívat se do okuláru.

Kopule s dalekohledem není vytápěná. Proto velmi doporučujeme pokrývku hlavy, teplé oblečení a teplou obuv.

Pozorovatel na žebříku