Hudba pod hvězdami

25.02. 2023 18:30
Délka: 
60 minut
Místnost: 
Sál planetária

Hudba pod hvězdami

  • Spojení Scary Monsters (a Super Creeps) s Kraftwerkem na speedu...
  • Fonetická symfonie protkaná chytlavými funk-rockovými rytmy založenými na intonacích různých exotických jazyků...
  • Spojení skutečné kapely a zpracovaných vokálních samplů vytváří bohatý a melodický syntezátorový pop...
  • Fascinující průzkum samplů jak hlasu, tak bicích...

Jean-Michel Jarre: Zoolook

Toto je jen několik z mnoha ohlasů, kterými kritika přijala nové album Jean-Michel Jarreho Zoolok v době jeho vydání.

Zoolook je sedmé studiové album francouzského elektronického hudebníka a skladatele Jeana-Michela Jarreho, vydané v listopadu 1984 u společnosti Disques Dreyfus. Velká část hudby je sestavena ze zpěvu a řeči v 25 různých jazycích nahraných a upravených v digitálním samplovacím syntezátoru Fairlight CMI.

Některé z vokálů byly nahrány během Jean-Michelových cest, jiné jsou naopak výsledkem jeho spolupráce s francouzským etnologem Xavierem Bellangerem, který během svých cest nahrál velkou sbírku. Pro toto album Jarre použil syntezátory Moog 55, ARP 2600, některé od EMS, automat LinnDrum, Yamahu DX7, Matrisequencer 250, který navrhl francouzský zvukový inženýr Michel Geiss pro Équinoxe (1978), a E-mu Emulator. Mezi následujícími jazyky uvedenými v poznámkách k albu čeština bohužel chybí: Aboriginci, afghánština, arabština, balijština, bangladéšština, čínština, holandština, angličtina, eskymáčtina, francouzština, němčina, maďarština, indiánština, japonština, malgaština, malajština, pygmejština, polština, kečuánština, ruština, siouxština, španělština, švédština, tibetština a turečtina.

Album je zvukově náročnější než předchozí Jarreho tvorba a doslova tak láká k uvedení pod kopulí planetária za doprovodu fascinujících obrazů blízkého i vzdáleného vesmíru.


Jean-Michel Jarre: Zoolook

Kapacita: 
100
Volných: 
84

Základní vstupné:  180 Kč
Další termíny pořadu
04. 02. 2023 18:30 Hudba pod hvězdami