Hudba pod hvězdami

04.02. 2023 18:30
Délka: 
60 minut
Místnost: 
Sál planetária

Hudba pod hvězdami

Blade Runner: Original Motion Picture Soundtrack je hudba ke sci-fi noir filmu Ridleyho Scotta Blade Runner z roku 1982, kterou složil řecký skladatel Vangelis. Soundtrack je oceňován jako vlivné dílo v historii elektronické hudby a jedno z Vangelisových nejlepších děl.

Vangelis: Blade Runner

Oficiální vydání soundtracku bylo odloženo o více než deset let. První vydání z roku 1994 vynechalo velkou část filmové hudby a obsahovalo skladby, které ve filmu nebyly použity.

Vangelis nahrál, smíchal a produkoval hudbu k filmu Blade Runner ve svém londýnském nahrávacím studiu Nemo Studios v roce 1982. Hudbu tvořil ad hoc tak, že si ve studiu prohlížel videokazety se scénami z filmu a poté improvizoval skladby synchronizované s obrazem na obrazovce.

Filmová hudba a soundtrack k filmu Blade Runner jsou všeobecně považovány za “geniální”, “klasické” a jedny z nejlepších všech dob. V roce 2019 ji časopis Pitchfork ohodnotil jako nejlepší filmovou hudbu všech dob a uvedl: “Je šokující, že Blade Runner nebyl nominován na Oscara za nejlepší film ani na žádného jiného významného Oscara. Stejně tak zarážející je fakt, že Vangelis získal cenu za nejlepší původní hudbu ke konvenčně hezkému filmu Chariots of Fire z roku 1981, ale nebyl ani čestně zmíněn za svůj mnohem bohatší přínos k filmu Blade Runner”. V roce 2020 jej The Guardian zařadil mezi 10 nejlepších filmových soundtracků. V roce 2021 byla skladba “Main Titles” časopisem Computer Music vyhodnocena jako nejlepší syntezátorový zvuk všech dob. V roce 2022 zařadil časopis Future Music soundtrack na 1. místo mezi “10 nejúžasnějších syntezátorových filmových soundtracků z historie Hollywoodu”.


Vangelis: Blade Runner

Kapacita: 
100
Volných: 
50

Základní vstupné:  180 Kč
Další termíny pořadu
25. 02. 2023 18:30 Hudba pod hvězdami