Sál planetária

foto: Boris Renner

Máte rádi pohled na hvězdné nebe? Naše planetárium dokáže nad vašimi hlavami vykouzlit oblohu sice umělou, ale zato krásnou. A umí toho ještě mnohem víc.

Tento sál je bez nadsázky „srdcem“ celé budovy a podle něj jsme se i pojmenovali. V tomto 'astronomickém kině' můžete obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty.

Naše umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět západy a východy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii.

Díky speciálním technologiím zde můžete zažít simulovaný let vesmírem a zblízka pozorovat nespočetné množství vesmírných objektů, jako jsou planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy. Mnohé z nich je možné sledovat i na velkoplošné stereoskopické (3D) projekci.

To ale není zdaleka všechno. Kromě klasického optomechanického projetoru máme v sále planetária i digitální projekci, díky které v něm přibyla další unikátní novinka: sférické kino.

O co se jedná? V běžném kině vidíte obraz pouze před sebou na promítacím plátně. Ve sférickém kině je obraz promítán na kopuli a divák tak může sledovat scénu nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou! Je tak mnohem více vtažen do děje i prostoru, a to bez jakýchkoli speciálních pomůcek. Sférické filmy nemusí být nutně o vesmíru, a proto se snažíme do naší nabídky zařazovat i filmy s jinou tématikou.

Technický popis

Sál planetária je vybaven nejmodernějším hybridním planetáriem a projekční kopulí o průměru 13,2 metrů pro dokonalé zobrazení vesmíru. Tato jedinečná instalace je sestavena z digitálního planetária Evans and Sutherland, které se prostřednictvím řídícího a simulačního software Digistar 5 synchronizuje s optomechanickým planetáriem Pandia.

sál planetária
foto: Boris Renner

Tato kombinace umožňuje dokonalé zobrazení hvězdné oblohy, planet a ostatních objektů při pohledu ze Země, ale také průlet celým známým viditelným vesmírem včetně detailního zobrazení nespočetného množství vesmírných objektů jako jsou extrasolární planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy.

Pro stereoskopické pořady (3D) je využívána aktivní velkoformátová projekce se simulačním softwarem vesmíru SCISS Uniview.

Fotogalerie

Ministerstvo školstí, mládeže a tělovýchovy
Evropská unie
OP Výzkum a vývoj pro inovace