Informace o Slunci

Na této stránce najdete několik okének do života naší nejbližší hvězdy, bez které by internet vůbec nefugoval. Třeba proto, že bez Slunce by neexistovali lidé ani zvířata ani rostliny. Slunce však zároveň umí internet a jiné komunikační a elektrorozvodné sítě vyřadit z provozu.

Hvězdy opravdu dokáží být velmi nebezpečné a divoké objekty ve vesmíru - chrlí do prostoru kolem sebe proudy nabitých částic, záření, občas vybuchují a dramaticky mění svou velikost. My pozemšťané máme to štěstí, že naše mateřská hvězda zvaná Slunce je relativně poklidná a že jsme od ní v té správné vzdálenosti - ani moc blízko, ani příliš daleko.

Přesto se vyplatí ji bedlivě sledovat prostřednictvím umělých družic, které na Slunce neustále míří svými kamerami a posílají nám jeho nejnovější snímky v různých oblastech spektra a další údaje.

 

sonda SDO - umělecká představa
sonda SDO

sonda SOHO - umělecká představa
sonda SOHO

Pokud vidíte prázdná okénka, znamená to poruchu spojení s družicí nebo na webu, kde jsou snímky publikovány.

Více snímků

Více snímků


Co Slunce dokáže, můžete vidět například v následujícím časosběrném (tedy zrychleném) videu, které zachycuje erupci na Slunci, ke které došlo 19. července 2012 a kterou zachytila sonda SDO.

Sunrise_Sunset
Vychody_a_zapady_Slunce

Fotogalerie

Ministerstvo školstí, mládeže a tělovýchovy
Evropská unie
OP Výzkum a vývoj pro inovace