Zatmění Slunce v pátek 20. března 2015

 

Milí příznivci vesmíru a našeho planetária,

v den jarní rovnodennosti 20. března 2015 nás čeká mimořádné vesmírné představení! Nebude se konat na umělé obloze planetária, ale na skutečném nebi.

průběh zatmění

Zveme Vás na veřejné pozorování částečného zatmění Slunce, které se bude konat v areálu Planetária Ostrava od 9:30. Do akce zapojíme hned několik našich dalekohledů - kromě velkého dalekohledu v západní kopuli nachystáme několik přenosných dalekohledů před budovou v amfiteátru. Při pozorování budou samozřejmě použity speciální filtry, takže nehrozí poškození zraku. Vstupné je 50 Kč.

Tuto animaci průběhu zatmění můžete ovládat kliknutím na malá zelená tlačítka dole. Časové údaje odpovídají univerzálnímu času (UT), pro ČR je třeba přičíst 1 hodinu.
autor: Larry Koehn (www.shadowandsubstance.com)

K maximálnímu zakrytí slunečního kotouče (73 %) dojde krátce před 11. hodinou. Na další zatmění Slunce viditelné z území Česka si budeme muset počkat do června 2021.

Úspěch pozorování jako vždy zásadně určuje počasí. V případě zatažené oblohy nabídneme náhradní program v kinosále.

Pokud chcete tento úkaz pozorovat sami, je nutné vždy chránit zrak speciálními filtry. Můžete použít např. svářečský filtr se stupněm ochrany 13 a vyšší.

 

Slunce - Měsíc - Země
Obrázek není v měřítku a je pouze schematický. Zdroj: NASA

Jak vzniká zatmění Slunce?

Měsíc je 400x menší než Slunce a současně je k nám 400x blíže. Proto mají obě vesmírná tělesa při pohledu ze Země prakticky stejnou úhlovou velikost. Pokud se Slunce, Měsíc a Země dostanou do jedné přímky, může Měsíc pozorovateli na Zemi Slunce zakrýt. Pokud se za měsíční disk schová pouze část Slunce, hovoříme o tzv. částečném zatmění, pokud se za Měsíc ukryje celý sluneční disk, jedná se o zatmění úplné.

Úplné zatmění Slunce je viditelné v poměrně malé oblasti, která může mít průměr nanejvýš 300 km. Díky rotaci Země a pohybu Měsíce se zatmění posouvá po zemském povrchu od západu na východ. Vzniká tzv. pás úplného zatmění a jeho délka může dosáhnout až 20 000 km.

Nejbližší částečné zatmění Slunce budeme moci pozorovat 10. června 2021, kdy Měsíc zakryje jen 17 % Slunce. Poslední úplné zatmění bylo možné z našeho území pozorovat 12. května 1706. Další úplné zatmění uvidí naši potomci 7. října 2135, kdy bude pás zatmění procházet Ostravou.

Letos nastává i jedno úplné zatmění Měsíce a to nad ránem 28. září.

Zatmeni_Slunce_v_Ostrave-1961
Ministerstvo školstí, mládeže a tělovýchovy
Evropská unie
OP Výzkum a vývoj pro inovace