Vernisáž a přednáška v rámci festivalu Pestré vrstvy

V prostorách Planetária Ostrava se v květnu konají dvě akce festivalu Pestré vrstvy.

První z nich je vernisáž výstavy Krajina břidlice, která se bude konat v Galerii Mira ve středu 15. května v 18 hodin.

Málokdo dnes ví, že historická hlubinná těžba probíhala také v krajině západně od Ostravy, v malebném Nízkém Jeseníku. Právě tady najdeme desítky starých důlních děl po dobývání jílových břidlic. Přijďte se podívat na dechberoucí velkoformátové fotografie z nepřístupných hlubinných dolů a málo známé krajiny na povrchu nad nimi. Vystavíme také historické artefakty a osahat si můžete vytěžené horniny.

Druhou akcí je mimořádná přednáška našeho lektora a rovněž předstedy ostravské pobočky České astronomické společnosti Tomáše Kubici Temná strana světla o světelném znečištění. Bude se konat v sobotu 18. května v 17 hodin v Kinosále.

Na tmavé noční obloze v přírodě můžete spatřit až tři tisíce hvězd, ve velkých městech jsou to ale jen desítky. Přírodně tmavá obloha se kvůli znečištění světlem pouličních lamp nebo reflektorů nad Českem už nenachází. Přednáška Vás seznámí s tím, co se vlastně považuje za znečištění světlem, jak vzniká a jak ovlivňuje zdraví lidí i zvířat a celou přírodu. Provede Vás poutavou historií umělého osvětlení a vynálezu žárovky, ukáže příklady nesprávného osvětlení nebo místa blízko Ostravy, kde je možné najít opravdu tmavou přírodní oblohu (viz též událost na Facebooku).

Těšíme se na shledanou!

Ministerstvo školstí, mládeže a tělovýchovy
Evropská unie
OP Výzkum a vývoj pro inovace