Mimořádné ocenění pro Planetárium Ostrava

přebírání ceny na soutěži SCIAP

Ve středu 1. 4. 2015 proběhlo v Praze vyhlášení výsledků soutěže SCIAP (SCIence APproach), která je přehlídkou nejúspěšnějších popularizačních aktivit vědy realizovaných na území ČR nebo v českém jazyce. Vyhlašovatelem soutěže je Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.

SCIAP - oceněníV kategorii Nový počin jsme získali 2. místo za popularizačně vzdělávací moduly Kosmické souvislosti aneb astronomie pro školy. Jedná se o výstup stejnojmenného projektu, který jsme v minulých dvou letech realizovali s 9 partnerskými školami. Výsledkem jsou 4 unikátní originální fulldome pořady pro planetárium vyrobené ve spolupráci s profesionálními tvůrci televizních pořadů z QQ studia Ostrava.

Cílem projektu bylo vytvořit zajímavou atraktivní nabídku programu pro školní exkurze do zrekonstruovaného Planetária Ostrava.

Vznikly tak vzdělávací moduly tvořené pořadem pro planetárium, doplněné pracovními listy a on-line testy a možnou navazující praktickou činností (souborem pokusů a experimentů) realizovatelnou v našem tzv. Výzkumáku.

Jednotlivé moduly se věnují multidisciplinárním způsobem

  • gravitaci (Adrenalinový vesmír),
  • energii a jejím přeměnám (Cesty energií),
  • možné existenci a formám mimozemského života (Záhadní mimozemšťané),
  • kosmologii a částicové fyzice (Malý třesk v podzemí).

Autory těchto pořadů jsou lektoři planetária Mgr. Martin Vilášek, Mgr. Adam Fišer, a Dr. Ivana Marková, Bc. Miroslav Otisk a Ing. Antonín Orlík byli garanty programování systému pro projekci v planetáriu. Dr. Gráf byl hlavním řešitelem a metodikem celého projektu a Mgr. Ivana Češková manažerkou projektu.

Ministerstvo školstí, mládeže a tělovýchovy
Evropská unie
OP Výzkum a vývoj pro inovace